سوجوک تراپی (۲) – اصول طب سوجوک و سوجوک درمانی

اصول کلی سوجوک - سیستم انطباق - هومو و هترو - قانون هالوگرافی - عملکرد سوجوک درمانی

سوجوک تراپی  (طب سوجوک) – قسمت دوم

اصول طب سوجوک

در کنار طب رایج ، انسان همیشه در تلاش بوده است.تا در حد امکان بیماری‌ها را با روشی آسان‌تر و بدون عارضه درمان کند. انسان‌های نخستین با الهام گرفتن از طبیعت و تجربه شروع به درمان بیماران کردند.و با گذشت سالیان سال این روش‌های درمانی بدون هیچ‌گونه آموزش در دانشگاه‌ها به‌صورت تجربی وارد.تک‌تک خانه‌ها و درمان‌های پزشکی شده است.که با نام “طب سنتی” و یا “طب شرقی” از آن‌ها یاد می‌کنیم. از جمله این روش ها سوجوک یا طب سوجوک است.

طبق اصول و مفاهیم انرژی و طب شرقی ، بیماری هایی که در بدن و ذهن انسان رخ می دهد.صرفاً ناشی از عدم تعادل نیروهایی است.که بر روی آنها اعمال می شود. سوجوک با ایجاد تعادل و هماهنگی نیروها در بدن و ذهن به درمان می رسد. این اصول و مفاهیم در طب شرقی.، هند و چین بسیار مطرح هستند. چین در زمینه‌ طب سوزنی ، ماساژ درمانی و گیاه‌درمانی قدم‌های مثبتی برداشته.و به‌ صورت آکادمیک در بسیاری از نقاط دنیا معرفی شده است. در چین برای درمان بیماری‌ها بیشتر از روش‌های فیزیکی استفاده می‌کنند. ولی در هند روش‌های درمانی بیشتر در سطح روح و روان و متافیزیک هستند.که از آن جمله می‌توان به مدیتیشن (Meditation) و آیورودا (Ayurveda) اشاره کرد.

پروفسور پارک جای وو کاشف سوجوک

در سال ۱۹۸۶ پروفسور Park Jae Woo کره‌ای توانست.روشی برای درمان بیماری‌ها در هر دو سطح فیزیکی و متافیزیکی ابداع کند.که آن را به نام طب سوجوک (Sujok therapy) نام‌گذاری کرد.

پروفسور پارک جای وو کاشف سوجوک

البته طب سوجوک سالیان سال در طب سنتی کره‌ وجود داشته.و چنان در خانواده‌های کره‌ای ریشه دارد.که حتی مادران کره‌ای اصول اولیه‌ آن را بلدند.و در درمان بیماری‌های معمول و خفیف در خانواده‌ خود به‌کار می‌گیرند.

موارد متعددی از استفاده و بکاربردن.این روش درمانی از صدها سال پیش ، در ایران نیز مشاهده شده است. شاید پدر بزرگان یا مادر بزرگانی را دیده باشید.که خالکوبی های ریزی بصورت یک نقطه ریز ، در برخی نقاط پایه درمانی و به منظور درمان یا پیشگیری داشته اند. این نشان می دهد.که ایرانیان نیز از دیرباز با این روش درمانی آشنا بوده و از آن بهره برده اند.

پروفسور Park Jae توانست.با بررسی دقیق و تحقیقات بسیار در این طب ، آن روش‌های سنتی را به‌ صورت آکادمیک درآورد.

با ابداعات دیگری که در این زمینه به ‌کار برد ، توانست.این طب را به شکل جدیدی ارایه کند. سوجوک درمانی از مشاهده شباهت نواحی دست و پا با بدن انسان.به طور کلی سرچشمه می گیرد. تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشماری در این زمینه توسط دانشمندان.مؤسسات تحقیقاتی و توسط بسیاری از پزشکان متخصص در طب جایگزین انجام شده است.

در حال حاضر طب سوجوک روز به‌ روز در دنیا بیشتر مطرح می‌شود.و در چندین کشور دانشگاه مخصوص به‌خود را داراست.و در برخی از کشورها کلینیک خاصی را به ‌خود اختصاص داده است.

طب سوجوک در دو سطح قابل یادگیری است:

عموم مردم و پزشکان.

این روش تلفیقی از درمان‌های گوناگون است. از جمله: ماساژدرمانی ، رنگ‌درمانی ، نوردرمانی ، طب سوزنی ، انرژی‌درمانی ، ورزش‌درمانی و …

با سوجوک هر فرد می‌تواند پزشک خانه‌ خود باشد و با کمترین ابزار به درمان بیماری‌ها بپردازد.

اصول کلی سوجوک و سوجوک درمانی

طب دست و پا

در زبان کره‌ای ، Su به معنای دست و Jok به معنای پا است. و درمان در طب سوجوک ، همان‌گونه که از نام آن پیداست ، عمدتاً از طریق دست و پا صورت می‌گیرد.

سوجوک به‌علت اثر درمانی سریع در سندرم دردها به‌عنوان روشی ایده‌آل شناخته شده است. در طب سوزنی چینی روی تمام قسمت‌های بدن کار می‌شود. ولی پروفسور Park معتقد است که نقاطی از بدن (از جمله دست و پا) اهمیت بیشتری دارند. وی اسم این نواحی را سیستم انطباق گذاشت.

سیستم انطباق

تمام قسمت‌های مختلف سازنده‌ بدن در نقاطی منعکس می‌شوند.که به آن سیستم انطباق می‌گویند.

در سیستم انطباق هر ارگان و هر عضو در ناحیه‌ای مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال چنانچه ارگانی مانند چشم‌ عملکردش مختل شود.، این اختلال را به سیستم انطباق اطلاع می‌دهد. در سیستم انطباق نقاطی به‌ نام نقاط انطباق وجود دارد.که محل تمرکز اطلاعات هستند.و می‌توان با استفاده از وسایلی این نقاط حساس را پیدا کرد.

در صورت دسترسی به این نقطه‌ حساس ، در واقع به آن ارگان دست یافته‌ایم.و وقتی روی این نقاط کار می‌کنیم.، موجی به سمت آن ارگان خاص می‌رود. سیستم‌های انطباق روی دست‌ها ، پاها ، روی گوش.و حتی روی زبان وجود دارند.

در تمام سیستم انطباق اطلاعات مربوط به کارکرد.ارگان‌ها یافت می‌شود. نقاط انطباق وقتی حساس می‌شوند.که اختلال عملکرد در ارگان داشته باشیم. درمان سوجوک از طریق تحریک این نقاط حساس انجام می‌شود. سیستم‌های مختلفی در طب سوجوک وجود دارد.که اولین آن ، سیستم انطباق است.

هومو و هترو

پدیده‌های مختلف در جهان ، وجوه تشابه بسیار زیادی دارند. اتم کوچک‌ترین واحد سازنده‌ هر پدیده‌ای است. زنده یا غیرزنده فرق نمی‌کند. در تکامل پدیده‌های مختلف نیز مراحل مشابهی را می‌بینیم. در طبیعت همه‌ چیز از تولد شروع می‌شود. پس از تکامل ، با سیر نزولی به مرگ منتهی می‌شود. این قانون برای همه‌ پدیده‌های طبیعت جاری است.

بدن انسان با خود اطلاعاتی را حمل می‌کند و با توجه به اصل تشابه ، انسان‌های مختلف شبیه به هم هستند. پس قدرت ماورایی وجود دارد که افراد مختلف را نسبت به هم مشابه نگه می‌دارد.

هومو (Homo)

پروفسور پارک این قدرت ماورایی که همه را شبیه به هم نگه می‌دارد ، هومو (Homo) نامید. که از لغت یونانی “هوموژینوس” به‌معنای یکسان بودن و برابری منشاء گرفته است. و همین قدرت است که تشابه را حفظ می‌کند.

هترو (Hetero)

همچنین پدیده‌های مختلف تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. همچنان‌که دو فرد نسبتاً شبیه به هم نیز این تفاوت‌ها را دارند. یا انسان‌ها که هر دو دست‌شان شبیه هم نیست و قدرتی هست که این تفاوت‌ها را حفظ می‌کند. این نیرو را هترو (Hetero) نامید که از لغت یونانی “هتروژنوس” به‌معنای تفاوت گرفته شده است.

پروفسور پارک قانونی به ‌نام “قانون هومو و هترو” وضع کرد. طبق این قانون تمام چیزها در اطراف ما تحت‌ تأثیر نیروهای هومو و هترو هستند.

هومو نیرویی است که منجر به تولد و پیدایش در طبیعت می‌شود. نیروی هومو فاکتورهای هومو را به تمام پدیده‌های موجود در طبیعت منتقل می‌کند و اصل تشابه را ایجاد می‌کند. برعکس ، نیروی هترو منجر به پیدایش تفاوت‌هایی می‌شود.

قانون هالوگرافی

هر جزئی از طبیعت اطلاعات کل طبیعت را دارد. مثل کودکی که از والدینش مواردی را به ارث می‌برد. ارگانیسم هر انسانی نیز طبق “قانون هالوگرافی” به‌عنوان جزیی از کل است. یعنی هر قسمت بدن اطلاعاتی راجع به کل بدن را داراست.

این اطلاعات در سیستم انطباق کدگذاری شده است. پس در سیستم انطباق اطلاعات.راجع به کل بدن جمع‌آوری شده است.

این سیستم‌های انطباق از چندین هزار سال پیش شناخته شده ‌است. مثلاً در بخشی از کتاب “نایزین” که راجع به فلسفه‌ طب سوزنی ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده است.، هر یک از قسمت‌های مختلف صورت مربوط به یکی از ارگان‌های مختلف بدن است.و می‌توان با صورت به تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف پرداخت.

به‌عنوان مثال از روی پیشانی می‌توان سردردها را درمان کرد. یا فاصله‌ بین دو ابرو ناحیه‌ای حساس است.که “این تیان” نامیده می‌شود.و بیماری‌های گردن روی این قسمت درمان می‌شود. همچنان که بیماری‌های قلبی روی بینی.، و بیماری‌های ریوی روی پوست دو طرف بینی.

سه سیستم انطباق دیگر

سیستم انطباق دیگری را هم در زبان در نظر گرفته‌اند. در این سیستم ، سر در ناحیه‌ نوک زبان است. و مشکلات سر از جمله سردردها یا مشکلات روانی با نوک زبان درمان می‌شود. حتی اگر کسی این مشکلات را هم نداشته باشد برای پیشگیری و گردش خون بهتر است گاه نوک زبان را با دندان تحریک کند. این سیستم هم عمدتاً تشخیصی است.

هر پزشک حاذقی باید به ظاهر بیمار دقت کند. از جمله زبان. بسیاری اوقات تغییرات در این سیستم قبل از تظاهرات بالینی بیماری ایجاد می‌شود.

اوریکولوتراپی (درمان از طریق گوش).نیز توسط یک پزشک فرانسوی به نام پل ‌ناژیه معرفی شده است. وی سیستم انطباق را در گوش مطرح کرد و مراحل مختلف تکامل بدن را در گوش توضیح داد. در این سیستم سر در قسمت پایین قرار دارد و با تحریک لاله‌ گوش ، گردش خون سلول‌های مغزی تحریک می‌شود.

در چشم نیز سیستم انطباقی وجود دارد. که برای اولین بار در ایران مطرح شده است. از این سیستم نیز برای تشخیص استفاده می‌شود.

درمان از طریق سوجوک

در سوجوک از دو سیستم برای درمان استفاده می‌شود:

۱- سیستم هومو: که اساس آن همان سیستم انطباق است. تمام قسمت‌های مختلف بدن سیستم انطباق مربوط به خود را دارند.و همه‌ این سیستم‌ها طوری به هم منطبق شده‌اند و مربوط هستند.که سیستم واحد هومو را معرفی می‌کنند.

۲- سیستم انرژی‌ها: که درمان از طریق انرژی‌ها در مریدین‌ها انجام می‌شود.

عملکرد سوجوک درمانی چیست.و با این روش درمانی چه بیماری ها و اختلالات قابل درمان است؟

سوجوک اختلالات انرژی بدن را هماهنگ می کند. هر بیماری بر اساس علائم و شدت بیماری توسط سوجوک قابل درمان است:

 • دردهای مزمن.
 • اختلالات ذهن و مغز.
 • تولید مثل و مشکلات مرتبط.
 • مشکلات گوش و حلق و بینی.
 • اختلالات غدد داخلی.
 • مشکلات تنفسی – قلبی – عصبی و خون.
 • شرایط فیزیک بدن و کاهش وزن.
 • بیماریهای کودکان.

به طور کلی ، سوجوک درمانی به بهبود برخی مشکلات جسمی مانند سردرد.، میگرن ، سرگیجه ، فشار خون بالا ، برونشیت.، مشکلات معده ، اسیدیته ، یبوست ، مشکلات پشتی.و نخاع کمک می کند.

ابزار سوجوک تراپی و درمان با طب سوجوک

درمان در سوجوک با استفاده از سوزن های میکرو.، میکرو مگنت ها (مانند آهنرباهای ستاره ای ، آهنرباهای میله ای ، نوار مغناطیس.، آهنرباهای چاکراها).، میکرو و مینی مکسا ، غلطک ها.، ماساژورهای حلقه ای ، دانه ها و بسیاری از مواد طبیعی انجام می شود.

در سوجوک و طب سوجوک درمان از طریق دست و پا و نقاط پایه آنها صورت می گیرد.، بر خلاف طب سوزنی که شامل تمامی نقاط بدن است. امکان انجام همزمان طب سوزنی و طب سوجوک وجود دارد.و هیچگونه عوارضی در طب سوجوک وجود ندارد.، زیرا درمان کاملا طبیعی است.و هیچ مورد و نکات احتیاطی ندارد. اگرچه در روش سوچوک تراپی ، درمان از طریق نقاط دست و پا انجام می شود.، اما شامل درمان کلیه اعضا ، دستگاهها و بخش های بدن است. و تقریبا همه بیماری ها قابل درمان هستند. در طب سوجوک معمولا ۵ تا ۱۰ جلسه درمان بصورت منظم کافی است. به دلیل سادگی این روش درمانی ، فراگرفتن.و استفاده از آن برای هر کسی ممکن و مقدور است.

سوجوک درمانی از مشاهده شباهت نواحی دست و پا با بدن انسان.به طور کلی سرچشمه می گیرد. پایه و اصول طب سوجوک بر پایه نیروهای یینگ و یانگ.و پنج عنصر حیات استوار است.

         

 

 

درمانسوجوکسوجوک تراپیسوجوک درمانیسیستم انطباقطب جایگزینطب فشاریطب مکملقانون هالوگرافینقاط فشارهومو و هترو
نظرات (4)
نظر دهید
 • امیرحسین

  از مطالب خوب و مفید شما سپاسگزارم. بسیار عالی. ?

 • فرشته

  عالی بود

 • مصطفی فرزین

  مفید و عالی. مثل همیشه.
  استاد ممنون میشم بصورت عملی درمان با سوجوک را آموزش بدید.

 • سارا دیلمی

  جالب بود.
  ممنونم.