حکمت کهن
علوم باطنی ، فراروانشناسی

فنگ شویی – قسمت اول ، چیستی و تاریخچه ، مربع لوشو و رمز اعداد

فنگ شویی - علم کار با انرژی - تاریخچه - مربع لو شو - مکاتب - رمز اعداد ۹ گانه

فنگ شویی واژه چینی و علم کار با انرژی است. در صورتی که بتوانیم انرژی های درونی و بیرونی را درست مدیریت نماییم ، می توانیم انرژی مثبت را در زندگی خود جاری سازیم. چینی ها معتقدند در اشیاء و انسان نوعی انرژی به نام چی وجود دارد که باعث ایجاد تعادل در زندگی افراد می شود و انرژی مثبت را به انرژی فیزیکی ، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می کند. … هر عدد به تنهایی دارای هویت و شخصیت و ماهیت منحصر به فردی است. و از لحاظ ارتعاش و کاربرد از دیگر اعداد متمایز است. به اختصار این اعداد را بررسی می‎نماییم…

0 1,084

فنگشویی - مربع لوشو ، عدد کوآ و چرخه عناصرفنگ شویی

قسمت اول

چیستی و تاریخچه ، مربع لوشو و راز اعداد

Feng Shui

فنگ شویی ، علم کار با انرژی

فنگ شویی از جمله علومی است.که کوشیده انرژی های طبیعت را با انرژی های درون انسان به منظور کسب انرژی مثبت منطبق سازد. فنگ شویی با استفاده از ترکیب بندی و نحوه چیدمان مناسب.و استفاده درست از رنگ ، خطوط منحنی و جهت اشیاء ، باعث ایجاد نظم در محیط زندگی می شود. مربع جادویی. انرژی چی. مربع لوشو.

فنگ شویی واژه چینی و علم کار با انرژی است.

در صورتی که بتوانیم انرژی های درونی و بیرونی را درست مدیریت نماییم.، می توانیم انرژی مثبت را در زندگی خود جاری سازیم. چینی ها معتقدند در اشیاء و انسان نوعی انرژی به نام چی وجود دارد.که باعث ایجاد تعادل در زندگی افراد می شود.و انرژی مثبت را به انرژی فیزیکی ، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می کند. با بکارگیری مربع لوشو ، نقشه باگوا و عدد کوآ می توانیم.از انرژی مثبت اشیاء در مکان زندگی خویش بهره ببریم.

فنگ شویی علم کار با انرژی

فنگ شویی واژه چینی و علم کار با انرژی است. دو عنصر اصلی حیات ، آب Shui و  باد Feng منتسب به انرژی های طبیعت هستند. فنگ شویی شامل فنگ شویی فردی و مکانی است. انرژی چی یا همان انرژی مثبت.و انرژی شاچی ، به معنای انرژی منفی است. اگر چی راکد و محبوس بماند.تبدیل به انرژی شاچی می شود. پنج عنصر فنگ شویی شامل ، چوب، آتش ، خاک ، فلز و آب است. که هر یک از این عناصر به عنوان مادر یا مخرب عنصر دیگر به حساب می آیند. آن چنان که آب به عنوان عنصر مادر چوب.و سبب تغذیه آن است. آتش به عنوان عنصر مخرب چوب.و سبب سوخت آن می شود.

فنگ شویی سه اصل مهم و اساسی دارد:
  1. همه چیز زنده است.
  2. همه چیز در حال تغییر ، رشد و دگرگونی است. مانند طبع بدن انسان در دوره های مختلف از زندگی.
  3. همه چیز سلسله وار و متصل به هم ارتباط دارند. (اصل پروانه ای).
تاریخچه فنگ شویی

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان از متون مرجع متعلق به قرن دوم قبل از میلاد.و کتب شاهزاده‎ای به نام هوآی نان (Huai Nan) و مکتبی به نام ای جینگ (I Ging) در قرن ششم میلادی و دست ‎نویسهای معابد تون هوانگ (Ton Huang) در قرن هشتم میلادی.، علم یا هنر فنگ شویی ، حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط حکیم لائو تسه بنیانگذار تائوئیسم تدوین گشت. انرژی چی و جریان انرژی ها.

این علم شامل رموز و اطلاعاتی بود.که به شیوه سنتی و سینه به سینه از استاد به شاگرد منتقل می‎شده است. و در بعضی ادوار تاریخ رونق فراوان می‎یافت.و گاه به ورطه فراموشی و نسیان فرو می‎رفت.

فنگ شویی ، انرژی چی

در طی قرون ۷ تا ۱۰ میلادی به اوج شکوفایی خود رسید و پیروان بیشماری را شیفته خود ساخت. پس از حدود نیم قرن رکود ، مجدداً رونق یافت و بدین ترتیب به مرور زمان توسط اساتید آن ، شاخه‎های دیگری نیز پایه‎گذاری شد.

با وجود جهان بینی و اعتقادات زیربنایی مشترک ، با گذشت زمان بیش از یکصد شاخه منشعب از این مکتب با هم به رقابت پرداخته‎اند. هر یک از شاخه‎های این مکتب با ابزار و زاویه دید و نگرشی خاص به بررسی جهان پیرامون پردخته است. اما همه آنها با عتقاد به افسانه‎ های چینی کشف اسرارآمیز نوعی محاسبه ریاضی را به اسطوره ‎های باستانی و سرآغاز زمان نسبت می‎دهند.

مربع لوشو

در سرزمین چین امپراطور حکیم و فرزانه فو – زی (Fu-His) در حدود پنج هزار سال پیش ، طرح یک مربع جادویی که از قطرات آب تشکیل شده بود.را بر روی لاک یک سنگ پشت غول پیکر که از رودخانه لو (lo) بیرون آمد مشاهده کرد. بر این اساس نماد و رمز کائنات و جریان انرژی جهان به صورت یک ماتریس ریاضی.(یا مربعی که دارای سه سطر و سه ستون بود.و اعداد از ۱ الی ۹ چنان در داخل آن قرار گرفته بودند.که جمع جبری هر سه خانه عمودی و یا افقی آن برابر عدد ۱۵ بود.) نقش و توصیف نمود. رنگ قطره‎های آب نیز در هر خانه متفاوت بود. مربع جادویی.

بر این اساس ، لو – شو (Lo – Sho) مربع جادویی است که کتاب رودخانه لو نامیده می‎شود. انرژی چی.

در این ماتریس همه اعداد به استثنای عدد ۵ رو به سوی یکی از جهت ‎های هشت‎ گانه جغرافیایی دارد و عدد ۵ همواره در مرکز مربع قرار دارد. به همین علت در رابطه با عنصر خاک یا کره ارض مطرح می‎شود و دارای قویترین نیروی زندگی می‎باشد. در نتیجه بهترین امکانات یا بزرگترین خطرات در این نقطه پدیدار می‎گردند. به طور کلی چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی از این نقطه مرکزی منشعب و تقسیم می‎شود.

در علوم غریبه ، و در علم الواح ، عدد ۵ که در مرکز قرار دارد.، نشان دهنده جایگاه مرشد کامل است. که شکلی دایره مانند و کاملاً بسته دارد و مرکز عالم امکان و سنگ بنای هستی محسوب می‎گردد.

لاک پشت فنگ شویی - لاک پشت لوشو

در قرن نهم میلادی دو دانشمند به طور مستقل از یکدیگر و از دو موقعیت کاملاً متفاوت به بررسی فنگ شویی پرداختند و از میان بیش از یکصد شاخه این مکتب ، سه روش بسیار مهم و زیربنایی را انتخاب نمودند که به شرح آن می‎پردازیم.

مکتب اول

حکیم فرزانه یانگ یون – سونگ (Yang Yan – Sung)  در کتابی به نام طبیعت زیبا و دلفریب کوآی لین (Kueilini) به صورت کاملاً منسجم به بررسی جزئیات تشکیلات ساختمان طبیعت و مناظر آن پرداخت که این اثر ، کتاب مرجع دانش فنگ ‌شویی است و جهان را از دیدگاه مکتبی براساس فرم و شکل توصیف کرد.

مکتب دوم

یک قرن بعد از شکل گیری مکتب اول ، پیروان آن سیستم دیگری با توجه به قطب نما و جهات اصلی و فرعی بنا نهادند.که به روش فوکین (Fukien) معروف شدند.

جهان امروز از شرق تا غرب ، از تلفیق این دو روش برای تحلیل شکل انرژی ، کیفیت زمین و سازه ، چشم انداز اطراف یک خانه ، بررسی جهت گیری ناهمواریها ، آبهای جاری و راکد اطراف استفاده نموده بودند.

مکتب سوم

محموعه ای متنوع و گوناگون از قواعد و پند و اندرزهای عامیانه و سنتی است.که ریشه در افسانه‎ های کهن چینی و اسطوره ‎ها دارد. مبتنی بر عقل سلیم و استنتاجات منطقی.از طریق مشاهدات است. انرژی چی.

عده‎ای این بخش از دانش فنگ ‌شویی را تخیلات فانتزی و قوی لجام گسیخته می‎دانند. زیرا با توجه به مد و سلیقه مردمان در هر عصر و دوره‎ای قابل تغییر بوده است. اما در این رابطه باید نظر مشاوران و کارشناسان فنگ‎ شویی را جویا شد. زیرا برای تغییرات مناسب در یک پروژه (بدون نیاز به تغییرات اساسی در ساخت و ساز بنا و تغییر مصالح ساختمانی که ممکن است.از نظر مالی بسیارگران تمام شود.و بدون اتلاف وقت) می‎توان.با تعدادی وسایل ارزان قیمت و عناصر متعادل کننده محیط انرژی مخرب و زیان آور را به انرژی مثبت و سازنده تبدیل کرد.

طراحی و دکوراتوری داخلی ، یکی از علومی است.که پا به پای معماری ، ساختمان سازی و شهرسازی می‎تواند.با بهره‎گیری از این مکتب ، با صرف کمترین هزینه و اختصاص دادن یک بودجه محدود بهترین چرخه سازنده فرمهای انرژیایی را ایجاد کرده.و به فضا سازی محیط برای فعالیتهای مختلف چهره زیباتر و جذابتر و مفیدتری دهد.

֍ مطلب پیشنهادی برای مطالعه:

نمادهای شانس و خوش شانسی ۲ – نعل اسب، چشم نظر، پای خرگوش

بیشتر بخوانید:
شمع ها ، قسمت اول - راز قدرت شمع و کاربرد آن در مراسم جادویی و شفا

فنگ شویـی و جریان انرژی - فرم های انرژی. لوح زندگی

لوح زندگی

شیوه ما در آموختن چنین مکتبی.بهره‎ گیری از هر سه شیوه.جهت ‎های هشتگانه جغرافیایی یا قطب نما برای شناسایی عنصر مکان.و استفاده از تقویم نجومی میلادی برای یافتن عنصر فردی.و همچنین نحوه کاربرد اشیاء و شناخت عناصر متعادل کننده است. مربع لوشو.

با هم گام به گام به یک لوح وارد میشویم. این لوح ، لوح زندگی نام دارد.و دارای ۹ گام یا مرحله است.

ابتدا ، لوح ۳ در ۳ ، شیوه نگارش آن و رمز اعداد از ۱ تا ۹ را بررسی می‌نماییم. سپس به شرح عناصر و ترتیب آنها در فنگ شویی می ‎پردازیم.

لوح ۳×۳ و رمز اعداد ۹ گانه

بدیهی است یک مربع جادویی که دارای سه سطر و سه ستون باشد.، دارای ۹ خانه است. و اعداد ، به ترتیب از ۱ تا ۹ باید با نظم و منزلت خاصی در آن چیده شوند.و مجموع هر سطر و ستون برابر عدد ۱۵ شود. به تصویر زیر دقت کنید:

شمال
شرق
۸
۱
۶
غرب
۳
مرکز
۷
۴
۹
۲
جنوب

 

 اما هر عدد به تنهایی دارای هویت و شخصیت.و ماهیت منحصر به فردی است. و از لحاظ ارتعاش و کاربرد از دیگر اعداد متمایز است. به اختصار این اعداد را بررسی می‎نماییم. مربع جادویی. مربع لوشو.

رمز اعداد
عدد ۱

عددی است.که به خدایان و امپراتور و پادشاه تعلق دارد. ( از دیدگاه برخی مکاتب ، پادشاه فرزند آسمان تلقی می‎شود.).عدد یک نماد قله ، رأس ، نهایت.، یگانگی و تنهایی است. تنها جاودانان قادر به اشغال جایگاه این عدد هستند. میرندگان و نیروهای فانی برای مدت طولانی نمی‎توانند.بر این جایگاه استقرار یابند. زیرا جایگاه عدد ۱ تنهایی و خطر در بر دارد. تنها الوهیت است.که همواره بر این جایگاه تکیه زده است.

عدد ۲

معرف زوج بودن و جفت داشتن.، خوش یمن برای مراسم ازدواج.، تولد و جشنها ، نماد توازن دو نیروی یین و یانگ یا نر و ماده است.که منشاء همه پدیده ‎هاست.

عدد ۳

با ثبات ‎ترین اعداد است. اولین شکل هندسی را تشکیل می‎دهد.و به عنوان قاعده هرم مثلث القاعده.، پایه اولین و ساده ‎ترین حجم فضایی به حساب می‎آید. به اعتقاد چینیان ، سه و سه هرگز پایان نمی‎پذیرد. (نماد دو مثلث وارونه که ستاره داوود را تشکیل داده است.).بیانگر آرزو برای عمر طولانی و استمرار است. در طراحی نظم اشیاء و در نقش اشیای متعادل کننده نیرو بهترین کاربرد را داراست. برای افزایش ایستایی بصری و تمرکز و وحدت فضایی سودمند می‎باشد. مربع جادویی.

عدد ۴

از دو جفت ۲ تایی تشکیل شده.و ظاهراً باید مانند عدد دو خوش یمن باشد. اما در زبان چینی تلفظ عدد چهار مشابه تلفظ کلمه مرگ است.و ناخوشایند محسوب می‎گردد. در مکتب فنگ شویی از عدد چهار ، برای چیدن و نظم بخشیدن.به اشیاء شدیداً خودداری می‎کنند. انرژی چی و جریان انرژی ها.

عدد ۵

نماد افتخار ، قدرت و حاکمیت است. و علامت پادشاهان چین ، اژدهایی با پنج چنگال است.و تخت سلطنت امپراتوران چینی.، تخت افتخار ۵ و ۹ نامیده میشود. (۹ ، تعداد خانه های مربع ۳×۳ که به آن ۹ کاخ گویند.).

مراسم گامهای امپراتور.، رقص و حرکات موزونی است.که امپراتور در مقابل ساکنان آسمان ، لوح ۳×۳ را بر زمین نقش می‎کند.و به ترتیب و خانه به خانه در هر یک گام می‎نهد.تا اقتدار لازم برای حاکمیت و تسلط خود بر همه نواحی را کسب یا اثبات نماید. مربع جادویی و مربع لوشو.

عدد پنج معرف پنج جهت در این لوح و پنج کوه مقدس چین.و نماد خدای خانه می‎باشد. که حضور و نیروی او سرنوشت برکت و سلامت هر خانه چینی را رقم می‎زند.و حامی خانه در برابر عوامل منفی و ارواح شریر و شیطانی است. عدد ۵ برای طراحی موزون اشیاء و چرخش انرژی مثبت بین آنها عددی بسیار مناسب است.

عدد ۶

دو برابر عدد سه است. در زبان چینی به دلیل تلفظ مشابه عدد شش با کلمه ثروت ، خوش یمن محسوب شده.و نماد موفقیت مالی و ثروت می‎باشد. به اعتقاد چینیان ، شش و شش هرگز ورشکسته نمی‎شود. سه ، شش و نه مشترکاً مثلث خوش یمنی به وجود می‎آورند.که در طراحی موزون اشیاء برای خنثی نمودن اثرات بد و مشکل ساز ناشی از انرژی منفی به خوبی جواب داده.و بسیار مؤثر و مفید واقع می‎شود.

عدد ۷

عددی قدرتمند است.که ریشه اساطیری دارد. از هفت ستاره دب اکبر و هفت فلک و هفت آسمان و هفت روز هفته و غیره نظمی که توسط هفت شیء به وجود بیاید .باعث ایجاد قدرت و تقدس در آن فضا و مکان می‎شود. مربع لوشو.

عدد ۸

نماد هشت گنج بزرگ و هشت شخصیت اساطیری تانو که عمر جاودان دارند.و همچنین نماد هشت جهت قطب نما.و تعداد سه خطی ‎های ای چینگ (رمل چینی) است. سمبل هماهنگی و شادمانی است. با استقرار اشیاء هشت ضلعی در قسمتهای دارای انرژی منفی ، فضاها ، برای ممانعت از ورود نیروهای منفی بسیار خوش یمن محسوب می‎شود.

عدد ۹

در زبان چینی تلفظ عدد ۹ هم آوا با کلمه عمر طولانی و طالع خوب است. به همین دلیل بسیار سعد و خوش یمن می ‎باشد.

به طور کلی کاربرد علم اعداد با خلاقیت و تخیل ارتباط تنگاتنگ دارد. در فرهنگ چین فقط عدد ۴ است.که میرایی و زوال را تداعی می‎کند.و به دلیل اینکه تداوم و استمرار مطلوب است.تا حد امکان از این نماد پرهیز می‎نماید.

از آنجا که بحث انرژی کی درباره یک نوع نیروی سیال کهکشانی است.، عناصر در این مکتب به فرم و شکل انرژی اختصاص می‎یابد. شاید از لحاظ کلمه با عناصر چهارگانه‎ ای که ما از قبل شناخته‎ایم اشتباه گرفته شوند. اما شکل و فرم انرژی قابل تغییر است.و مدام در طبیعت این تبدیل و تغییر چه ما بخواهیم و چه نخواهیم صورت می‌گیرد.

جدول فنـگ شـویی یا جدول لوشو
جدول فنـگ شـویی یا جدول لوشو
جدول فنگ شویی یا جدول لوشو چیست؟

جدول فنگ شویی یا جدول لوشو.یک ابزار باستانی است.که جهت ایجاد شادی و تعادل توسط استادان فنگ شویی در چین باستان کشف شده.و استفاده می شود. باید توجه داشته باشید.که فقط دانستن جدول فنگ شویی یا جدول لوشو به شما در اجرای فنگ شویی متناسب با محیط زندگی یا محل کارتان کمکی نمی کند. در نتیجه شما از جدول فنگ شویی باید به صورت یک ساختار جهت تحلیل بناها استفاده کنید. مربع جادویی. انرژی چی. مربع لوشو.

 

منبع وبلاگ حکمت کهن - هرمس وبلاگ حکمت کهن - میکائیل وبلاگ حکمت کهن - اسرافیل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

« Translate - ترجمه »
֍ هدیه حکمت کهن - برای دریافت هدیه خود کلیک کنید.دریافت هدیه