حکمت کهن
علوم باطنی ، فراروانشناسی

نه گفتن را بیاموزیم. نه شنیدن را بپذیریم – بخش اول

مهارت نه گفتن - بگو نه و بشنو نه - یاد بگیرید، نه بشنوید - تعمیم ندهید - استحکام کلام

همه ما بارها در موقعیت هایی قرارگرفته ایم که گفتن کلمه “نه” علی رغم میل باطنی برایمان سخت و دشوار بوده است. زیرا بیش از رضایت خودمان دلواپس توجه و رضایت دیگران هستیم. از آنجا که از سنین کودکی اجتماع شما را به تسلیم شدن و مطیع بودن وادار و شرطی کرده است، گفتن کلمه ” نه ” در دفعات نخست، بدون شرم کار بسیار دشواری خواهد بود…
بسیاری از افرادی که مدام می‌خواهند تایید دیگران را دریافت کنند از گفتن «نه» پرهیز می‌کنند. آنها می‌خواهند به میل همه رفتار کنند. بدیهی است که به زودی از این کار …

0 565

نه گفتـن را بیاموزیم. نَــه شـنیدن را بپذیریم
قاطع و با اعتماد به نفس. احساسات

قسمت اول

مهـارت و هـنر نه گفـتن

گاهی بگو نه و بشنو نه
یاد بگیرید، نه بشنوید
نه گفـتن طرف مقـابلتان  را تعمــیم ندهید
Saying NO

 

مَهـارت نـه گفـتن

ما بیش از رضـایت خـودمان دلواپس توجه و رضایت دیگران هستیم. از دوران کودکی اجتـماع شما را به تسلیم شدن و مطیع بودن وادار و شرطی کرده است، گفتـن کلمه ” نــه ” در دفعات اولیه، بـدون شـرم کار بسیار دشـواری خواهد بود. نه گفتن. اعتماد به نفس، دروغگو و دروغ و دروغ گفتن. احساسات.

از کودکی همواره آموخته ایم که باید برای رضایت دیگران بیشتر از خواسته های خود ارزش قائل باشیم. راضی نگه داشتن تمام آدمهایی که در اطراف ما هستند تقریبا غیر ممکن است. ضمن اینکه ما وظیفه نداریم برای خوشنودی و رضایت دیگران بیش از توان خود تلاش کنیم. اعتماد به نفس.

نـادیده گرفتـن خـود و درخـواستـهای غیر مـنطقی دیگــران

نادیـده گرفتـن خویش چه بسا سبب ترغیب دیگــران و اطرافیان نسبت به ابراز درخواست هـای غیر منطقی شان خـواهد شد و در اینجاست که نباید اجازه قربانی شدن در برابر خواسته های نامعقول دیگران را به خود بدهیم.

بله ، نَـه - thinking NO and saying YES
Thinking NO and Saying YES
“نَـه”را ترجیح می دهید “بله ” می‌گویید؟

شما آموخته اید برای اجتناب از آسیب وارد کردن به احساسات دیگران، از خواسته‌های خود دست بکشید. بنابراین احساس مسئولیت شما در قبال احساسات شخصی دیگران به حق جلوه می‌کند. گویی شادی آنها در گرو موافقت شماست. دروغگویی و دروغ.

بدین ترتیب ممکن است شما احساس کنید با نفی آنها به دلیل خودخواهی و خودمداری انسان بدی هستید. زیرا شما یاد گرفته‌اید که باید فداکار باشید و خود را نادیده انگارید.

بنابراین، شما بیش از خودتان دلواپس و متوجه دیگران هستید. وقتی از شما تقاضایی می‌شود ممکن است احساس کنید مورد لطف و موهبت قرار گرفته‌اید. این امر سبب می‌شود تا احساس مهم بودن کنید و نگران آن باشید که در صورت مخالفت هرگز دوباره چنین تقاضایی از شما نشود.

گاهـی بگو نـه و بشنو نـه

یکی از مشکلات زندگی بیشتر انسان‌ها، مشغول شدن به تعارفات بی‌حاصل است. برخی افراد حاضـر هستند به دروغگویی تن دهند،.ولی به دیگـران “نه” نگـوینـد! بدتر از این که برخی افراد حاضرند دروغ بشنوند، اما “نه” نشنوند. 

دروغگویی و افسردگی. اعتماد به نفس.
افراد حاضرند دروغ بگویند، اما به دیگران “نه” نگویند!
بدتر از این که برخی افراد حاضرند دروغ بشنوند، اما “نه” نشنوند.

بسیاری از افرادی که مدام می‌خواهند تایید دیگران را دریافت کنند.از گفـتن «نـَـه» پرهـیز می‌کنند. آنها می‌خواهـند به مـیل همگان رفتار کنند. اینان بزودی از اینـکار خسته شده و یا دچار انــدوه و افسـردگی می‌شوند. اعتماد به نفس.

گـفتن مـنطقـی کلــمه “نـــه” گاهـی اوقات نهایت صداقت، صـراحت و شجاعت ما را می رسانـد. در نتیجه دیگـران احـترام بیشتری را بـرای مـا قائل خواهند شد.

برخی افراد حاضرند دروغ بشنوند، اما “نه” نشنوند.

برای مثال وقتی در مقابل دعوتی که برایتان جالب نیست قرار گرفتید بگویید نمی توانم دعوتت را قبول کنم اما از اینکه به فکر من بودیید واقعا سپاسگزارم.

تعهداتی با اولویت بالاتر

سعی کنید در هنگام رد یک تقاضا بیش از حد وارد جزئیات نشده و توضیح ندهید. تصور نکنید باید پاسخ منفی خود را توجیه کنید. گـفتـن “نـَه” ، به بعضی از درخواسـتهای دیــگران به این معنـا نیست که مـا فـردی تنبل و یا خودخواه هستیم. بلکه یعنـی ما تعــهداتی با اولـویت بالاتـر نسبت به درخواست مطـرح شده داریم.

بعـلاوه “بَلـه” گفتــن همیشه هم جایـز نیست و می تواند تاثیری مـنفی بر سلامت ذهنـمان داشته باشد. پرهیز از انجام یک سـری از کارهــایی که از ما خـواسـته می شود، میتواند برای ما وقت خالی کافی را ایجاد کند تا به علایق و کارهای عقب افتاده خودمان بپردازیم. مثلا در کلاسهای متفاوت شرکت کنیم. یا به دیدن جاهای دیدنی برویم.

دروغ گفتن. احساسات، دروغگویی
شما آموخته اید برای اجتناب از آسیب وارد کردن به احساسات دیگران، از خواسته‌های خود دست بکشید.
راه کار مـودبانه “نه” گفتـن

راهکار مـودبانه “نَـه” گـفتن به یک تقاضا اعتماد به توانایی خود است. نپذیرفتن خودمان را مودبانه و محکم و با صراحت اعلام کنیم و از بکار بردن عبارات توجیه گرایانه و یا پوزش خواهی اجتناب کنیم. از گفتن سخنانی که نشان از عدم اطمینان ما باشد هم استفاده نکنیم. دروغگویی.

اگر کلام ما از استحکام کافی برخوردار باشد، دیگران به خود اجازه نخواهند داد جهت ترغیب ما به انجام خواسته هایشان مجددا سعی و تلاش کنند. ما هیچ نیازی به شرح و توضیح علت عدم پذیرش خود نداریم. بعلاوه نباید نسبت به رد انجام درخواست دیگران احساس گناه کنیم بلکه باید توجه کنیم که انجام کارهایی که تمایل چندانی به انجام آن نداریم احساس بدی را در ما ایجاد می کند که باید با اعتماد به نفس و انگیزه بالا با آن مقابله کنیم و دست از کوشش بر نداریم.

راضی و خوشحال کردن دیگران

بسیاری از ما به گونه ای تربیت شده و پرورش یافته ایم که دائم در تلاش هستیم تا دیگران را راضی و خوشحال نگه داریم و با نگفتن این کلمه دو حرفی فداکارانه یا شاید کمی ساده‌ لوحانه با تصور اینکه داریم دیگران را خوشحال می‌کنیم خود را گرفتارِ عواقب و پیامدهای سنگین نگفتن نه یا همان گفتن بله نابجا، می‌کنیم.

هیچ نیازی نیست با بله گفتن‌های کاذب، علاقه و توجه دیگران را جلب کنیم. وقتی کسی نمی‌تواند یا نمی‌خواهد کاری را برایمان انجام دهد یا برایش سخت است که به آنچه می‌خواهیم تن دهد، از او دلخور می‌شویم و گاهی کینه به دل می‌گیریم. احساسات و عواطف انسانی.

دروغ گفتن بجای "نَــه" گـفتن

اعتماد به نفس. دروغگو و دروغ. احساسات.

معلوم نیست چرا حاضر نیستیم منطقی‌تر باشیم. چرا می‌خواهیم همه چیز مطابق میل ما باشد و همه کس به دل ما راه بیایند و بدتر این که حاضریم دروغ بشنویم!

یاد بگیرید، نه بشنوید. نه شنیدن آسان است.

نَــه شـنیدن هیچ معنایی غیر از نـه شـنیدن ندارد! یعنی وقتی کسی به ما نه می‌گوید دشمن ما نیست. قصد بدی ندارد. ما را تحقیر نکرده و توهین هم نمی‌کند. فقط می‌گوید نه. می‌گوید امکان انجام کاری را ندارد. همین.

وقتی نه می‌شنوید، نه را کاملا قبول کنید.

سپاسگزار باشید. نرنجید و ناراحت نشوید. بلکه اجازه دهید در آینده هم بتوانند با شما صادق باشند. دروغگویی و دروغگو.

نه گفتن طرف مقابل تان  را تعمیم ندهید.

 یعنی اگر یک بار کسی به شما گفت «نه»، گمان نکنید در آینده امکان بله شنیدن از او وجود ندارد و نباید هرگز از او درخواستی کنید. بلکه هر انسانی ممکن است گاهی «نه» بگوید و فقط گاهی امکان انجام دادن کاری را نداشته باشد. توانایی «نه» گفتن و «نه» شنیدن، هنرمندی و مهارت می‌خواهد. این هنر را بیاموزید و به فرزندان و اطرافیانتان هم بیاموزید.

کانال آپارات حکمت کهن

 

بیشتر بخوانید:
روشها و تکنیک های موثر برای رسیدن به خودباوری
منبع وبلاگ حکمت کهن کانال آپارات حکمت کهن
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

« Translate - ترجمه »
֍ هدیه حکمت کهن - برای دریافت هدیه خود کلیک کنید.دریافت هدیه