حکمت کهن
علوم باطنی ، فراروانشناسی

حواس پنجگانه، پرورش و تقویت حواس و تمرکز

حواس پنجگانه - روش های مراقبت اعضای حسی - تمرین های تقویت و پرورش حواس - تمرکز

آیا می خواهید بتوانید دنیا را با حداکثر توانایی خود حس کنید؟ داشتن حس بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه به خوبی پرورش داده شده و تقویت شـده، هر تجربه ای ادراک در زندگی را بهبود می بخشد. راه هایی وجود دارد که می توانید حواس خود را تقویت کنید و پرورش دهید. در ادامه بخوانید تا یاد بگیرید چگونه حواس پنجگانه خود را تقویت کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از زندگی روزمره ببرید.
وقتی خود را به آستانه درک نزدیک می کنید، عملاً دقت حواس پنج گانه را در خود افزایش می دهید و با بیشتر کار کشیدن از آنها، درک انرژیهای کمتر محرکها را در خود پرورش می دهید…

0 690

تمرکز حواس با تقویت و پرورش 5 حس اصلیپرورش و تقویت حواس پنجگانه

آشنایی با حـواس ۵ گانه

روش های مراقبت اعضای حسی

تمرین های پرورش و تقویت حواس

ارتباط تمرکز شغلی و حرفه ای با حواس پنج گانه
تمرکز و حـواس پـنج گـانه

 

مقدمه

آیا می خواهید بتوانید دنیا را با حداکثر توانایی خود حس کنید؟ داشتن حس بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه به خوبی پرورش داده شده و تقویت شـده، هر تجربه ای ادراک در زندگی را بهبود می بخشد. برای اکثر مردم، هر پنج حواس با افزایش سن شروع به ضعیف  شدن می کنند. اما راه هایی وجود دارد که می توانید حواس خود را تقویت کنید و پرورش دهید. در ادامه بخوانید تا یاد بگیرید چگونه حواس پنجگانه خود را تقویت کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از زندگی روزمره ببرید. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

پرورش و تقویت حواس پنجگانه

آستانه  درک حواس پنج گانه، حداقل انرژیهایی هستند که می توانند یکی از حواس پنج گانه شما را تحریک کنند و اگر این انرژی کمی کمتر تحریک شود، حواس ما قادر به درک آن نخواهند بود. برای پرورش حواس پنج گانه به جز حس بینایی، باید خود را به آستانه ها نزدیک کنیم. ما معمولاً حواس خود را تنبل می کنیم و برای درک محرکها، انرژی فراوانی را از محرک طلب می کنیم تا آن را آسانتر درک کنیم. تقویت حواس. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

تمرکز حواس با تقویت حواس پنجگانه - ورزش چشم و افزایش دید محیطی
حـواس پـنج گانه (حـواس اصلی)
بینایی – لامسه (بساوایی) – چشایی – بویایی – شنوایی.

وقتی خود را به آستانه درک نزدیک می کنید، عملاً دقت حواس پنج گانه را در خود افزایش می دهید و با بیشتر کار کشیدن از آنها، درک انرژیهای کمتر محرکها را در خود پرورش می دهید. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

حس شنوایی - Hearingپرورش حس شنوایی

شما وقتی به تماشای تلویزیون مشغول هستید، معمولاً صدای آن را تا حدی بلند می کنید که بتوانید صدا را بدون صرف انرژی فراوان و به راحتی بشنوید. حتی غالباً شما صدای تلویزیون را بیش از حد لازم زیاد می کنید. گوشی که مدام عادت می کند صدا را بدون صرف انرژی و با آسودگی فراوان و خود به خود بشنود، عملاً تنبل، کم دقت و بی تمرکز می شود. ما در حالی از حس شنوایی خود کمتر کار می کشیم که قادر است صدای تیک تاک یک ساعت معمولی را از فاصله ی شش متری در یک اتاق ساکت بشنود. برای پرورش حس شنیداری و افزایش قدرت تمرکز در شنیدن، باید خود را حتی الامکان به این آستانه نزدیک کنید و از آن کار بکشید. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس

تمرینات مؤثر

رادیو را روشن کنید و صدای آن را مانند وقتی که به طور معمولی به رادیو گوش می دهید باز کنید و به آن گوش دهید. بعد از سی ثانیه صدا را کمی کمتر کنید و حالا مجدداً گوش دهید. شنیدن خوب، اکنون مستلزم دقت بیشتر است. حدود یک دقیقه با دقت گوش کنید. سپس مجدداً صدا را کم کنید و با دقت بیشتر گوش کنید. همین طور آن قدر صدا را کم کنید تا به جایی برسید که اگر کسی با پای برهنه روی فرش راه برود، شنیدن برای شما غیر ممکن شود و دقایقی را به زحمت بشنوید.

با این کار، سلولهایی را که قبل از این، برای شنیدن تنبل کرده بودید، به تحرک و فعالیت وا می دارید و حس شنیداری خود را تقویت می کنید. این تمرین را با هر صوت دیگری می توانید انجام دهید. مثلاً می توانید به صدای تیک تاک ساعت از فاصله ای که شنیدنش سخت است، گوش کنید. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

تمام دقت خود را به جذب این اصوات وادارید. در بعضی از تمرینهای تمرکز، از دقت و آگاهی روی تیک تاک ساعت برای پرورش تمرکز استفاده می شود. همچون وقتی که شما برای بهبود تمرکز به صدای دم و بازدم تنفس خود فکر می کردید.

توجه داشته باشید که این تمرینها را باید همیشه انجام دهید و لحظه لحظه زندگی تان را نوعی تمرکز شنیداری کنید. سعی کنید اولاً خودتان را عادت دهید که به صدای آهسته دیگران توجه کنید.

به تلویزیون با صدای کمتری گوش کنید و در یک کلام با انرژی کمتر و زحمت بیشتری سلولهای شنوایی خود را به فعالیت وادارید و به آستانه ها نزدیک شوید. پس از مدتی خودتان می بینید که هم قدرت شنوایی شما افزایش یافته است و هم تمرکز حواستان بهبود یافته است.

روش هایی برای محافظت از گوش ها و حس شنوایی
یک رژیم غذایی مناسب برای گوش ها داشته باشید

غذاهای حاوی برخی مواد مغذی می توانند سلامت گوش شما را افزایش دهند و توانایی شما برای شنیدن را  در وضعیت خوبی نگه دارند. غذاهای زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ماهی باعث بهبود جریان خون در کانال گوش و بهبود شنوایی می شود. تقویت حواس.

مراقبت از گوش ها - تقویت حس شنوایی با مراقبت از گوش ها

غذاهای غنی از روی، مانند گوشت بره و دانه های کنجد، می توانند التهاب گوش داخلی شما را کاهش دهند. سیب حاوی کوئرستین است که یک آنتی اکسیدان است که آسیب رادیکال های آزاد را ترمیم می کند.

به موسیقی گوش دهید

شما می توانید با گوش دادن به موسیقی با صدای متوسط تا کم شنوایی خود را تقویت کنید. موسیقی را با عناصری انتخاب کنید که به وضوح از یکدیگر متمایز هستند. بنابراین می توانید هر بار روی یک ساز یا صدا تمرکز کنید. توجه کامل به موسیقی داشته باشید و به تمایز بین صداها توجه کنید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس

جاز یک انتخاب عالی برای بهبود شنوایی شماست. زیرا نوازندگان به نوبت سازهای خود را به صورت انفرادی می نوازند.

از صداهای بلند دوری کنید

شرکت در کنسرت های با صدای بلند توانایی شنوایی شما را کاهش می دهد. همین امر در مورد تجربه صداهای بلند پایدار دیگر مانند صدای ترافیک در بزرگراه یا ماشین آلات در محل ساخت و ساز صدق می کند. وقتی نمی‌توانید در اطراف صداها نباشید، با استفاده از گوش‌ گیر یا هدفون از شنوایی خود محافظت کنید.

حس بویایی - Smellپـرورش حـس بویایی

دوست شما به شما گلی می دهد و از شما می خواهد بوی خوش آن را استشمام کنید. شما غالباً گل را به بینی خود می چسبانید و یک نفس عمیق می کشید. یعنی باز هم انرژی فراوانی را طلب کردید تا با زحمت کمتری گل را بو کنید. آستانه بویایی شما تا این حد قوی است که قادرید قطره عطری را که در یک اتاق شش متر مکعبی پخش شده است، استشمام کنید. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس

باید خودتان را به این آستانه نزدیک کنید و تنبلی را از خود دور کنید. از این پس اگر قرار شد که غذایی را بو کنید یا بوی گل یا هر چیز دیگری را استشمام کنید، فاصله بیشتری نسبت به محرک بگیرید و بخواهید که آن را بو کنید.

مثلاً گل را حداقل در فاصله نیم متری خود قرار دهید و تلاش کنید که بوی آن را حس کنید. برای تشخیص بوی غذا، سرتان را تا گردن در قابلمه فرو نکنید، بلکه از فاصله بیشتری نسبت به قابلمه، سعی کنید بوی آن را احساس کنید. حس بویایی خود را به تلاش وادارید و آن را فعال کنید. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

تمرین ها و نکاتی برای پرورش و تقویت حس بویایی
هر روز بوهای قوی را استشمام کنید

هر روز بوهای قوی را استشمام کنید. تمرین آنچه که برخی آن را “رایحه درمانی” می نامند، می تواند گیرنده های جدیدی را در بینی شما درگیر کند و حس بویایی شما را در طول زمان بهبود ببخشد. چندین بوی تند را انتخاب کنید که برای شما خوشایند است و هر روز چند دقیقه را صرف بوییدن هر کدام کنید. بعد از چند هفته، بینی شما می‌تواند این بوها را راحت‌تر تشخیص دهد. وقتی متوجه تفاوت شدید، با بوهای بیشتری تمرین کنید.

اسانس ها ابزارهای بسیار مفیدی در تمرینات پرورش حس بویایی هستند. ۳ یا ۴ روغن با بویی که دوست دارید انتخاب کنید، مانند: لیمو، سدر، وانیل و رز.

چند شیشه کوچک بیاورید و هر کدام را با یک ماده با بوی قوی متفاوت پر کنید. مانند قهوه آسیاب شده، برگ های خشک ریحان، چند قطره از شامپوی گل مورد علاقه خود و غیره. زمانی که از شیشه ها استفاده نمی کنید درب آن ها را ببندید تا بوها قوی بمانند. تقویت حواس و دید محیطی. یوگای چشم.

هنگامی که رایحه درمانی را انجام می دهید، به جای استشمام عمیق هر بو، باید به سرعت استشمام کنید. به این ترتیب از خستگی بویایی جلوگیری خواهید کرد.

چشمان خود را ببندید و نفس بکشید

چشـمان خـود را ببنـدید و نفـس بکشیـد. یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، آزمایش شناسایی انواع بوها با چشمان بسته است. تمرین این کار در طی چند ماه توانایی شما را در تشخیص بوهای مختلف افزایش می دهد. چشمان خود را ببندید و از شخصی بخواهید که مواد مختلف را یکی یکی زیر بینی شما نگه دارد. ببینید آیا می توانید بوها را شناسایی کنید؟ حواس پنجگانه و تمرکز حواس

بوها را با صدای بلند توصیف کنید

وقتی بویی را با صدای بلند شناسایی و توصیف می کنید، توانایی شما برای درک آن تشدید می شود. به محض اینکه بوها را تجربه می کنید، صحبت در مورد بوها را تمرین کنید. آنها را با صدای بلند توصیف کنید.

عرق کنید

کمی ورزش کردن و عرق کـردن، می تواند حس بویایی شما را تقویت کند. به پیاده روی یا دویدن بروید. سپس به بوهای اطراف خود توجه کنید. رطوبت اضافی در بینی شما که با ورزش جمع می شود به تقویت توانایی بویایی شما کمک می کند.

روی (زینک Zinc) بیشتر بخورید

زینک بیشتری بخورید. کمبود روی می تواند منجر به ضعیف شدن حس بویایی و همچنین چشایی شود. مکمل‌ها یا غذاهای حاوی روی مانند گـوشت بره، گوشت گاو، گوشـت ماهی، دانه کدو تنبل، دانه کنجد و جو مصرف کنید.

داروی خود را بررسی کنید

داروی خود را چک کنید. برخی از داروها دارای عوارض جانبی کاهش حس بویایی هستند. داروهای تجویز شده برای بیماری پارکینسون، آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون می توانند بر حس بویایی شما تأثیر بگذارند. اگر دارویی مصرف می‌کنید که این عارضه جانبی را دارد، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که دوز مناسب را دریافت می‌کنید.

آلرژی خود را درمان کنید

گرفتگی سینوس، چه به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی باشد، حس بویـایی را ضعیف می کند. حواس پنجگانه و تمرکز حواس

سیگار را ترک کنید

کشیدن سیگار در کاهش حواس، به خصوص حس بویایی، نقش بزرگی دارد. اگر بتوانید سیگار را کاهش دهید یا آن را ترک کنید، حس بویایی شما تا حد زیادی بهبود می یابد. جویدن تنباکو و سایر محصولات تنباکو نیز همین اثر را دارد.

حس چشایی - Tasteپرورش حس چشایی

صبح ها که قرار است چای خود را شیرین کنید، آن قدر در آن شکر می ریزید که به راحتی و بدون هیچ زحمتی تمام سلولهای بخش شیرینی زبان شما، شیرینی آن را درک کنند. مزه های فوق العاده قوی، سلولهای چشایی را ضعیف و تنبل می کنند چرا که همیشه با انرژی زیاد، حس چشایی شما را تحریک می کنند.

قدرت واقعی حس چشایی شما تا حدی است که مزه شیرینی یک قاشق چایخوری شکر حل شده در دو گالن آب را حس کنید. اما ما در حس چشایی، خیلی بی دقت و کم توجه هستیم. تا آن حد که وقتی از شما می پرسند: غذا خیلی شور است؟ شما برای پاسخ گفتن، تازه مزه مزه می کنید. یعنی تا الآن که مشغول خوردن بودید، کاملاً نسبت به درک مزه و طعم آن بی توجه بوده اید.

از این پس که غذا می خورید، سعی کنید مزه تمامی اجزای آن را حس و درک کنید و کاملاً این اجزا را با حس چشایی خود از هم تشخیص دهید و با این روش حس چشایی خود را پرورش دهید.

همین کار را می توانستید برای پرورش حس شنوایی خود هم انجام دهید، مثلاً وقتی به شنیدن موسیقی ترکیبی چند ساز مشغول هستید، صداها را ازهم مجزا کنید و آنها را کاملاً از هم تشخیص دهید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس

روش ها و نکـاتی برای پرورش و تقویت حس چشایـی
مصرف نمک و شکر را کاهش دهید

غذاهای مملو از این دو ماده می توانند حس چشایی شما را مختل کنند. آنها طعم های ظریف تر را پوشانده و تشخیص طعم غذای شما را دشوارتر می کنند. هنگامی که برای اولین بار نمک و شکر را کاهش می دهید، ممکن است احساس کنید که غذای شما فاقد طعم است. اما بعد از یک یا دو هفته متوجه طعم هایی می شوید که قبلاً به سبب ضعف حس چشایی از دست داده بودید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

می توانید شکر را با یک شیرین کننده با شدت کمتر مانند عسل جایگزین کنید.

نیازی به قطع کامل نمک نیست. کمی نمک در واقع می تواند طعم غذا را افزایش دهد. وقتی آن را با همه مواد غذایی استفاده می کنید، حس چشایی شما را ضعیف می کند.

از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید

غذاهای فرآوری شده اغلب مملو از سدیم و شکر هستند. بنابراین این یک دلیل خوب برای اجتناب از آنها است. آنها همچنین اغلب حاوی مواد شیمیایی و مواد مصنوعی هستند که می توانند حس چشایی شما را مختل کنند. با پرهیز از غذاهای فرآوری شده و ترکیب شده با مواد شیمیایی، ظرافت های طعم های طبیعی را درک می کنید.

تقویت حس چشایی - Thats Tasty - حواس پنجگانه

خوراکی‌هایی مانند چیپس، آب نبات و نوشابه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بمب‌های طعم‌دهنده‌ای هستند که مرکز لذت و هوس را در مغز شما تحریک می ‌کنند.

رژیم غذایی متنوع داشته باشید

تنوع را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. با تنوع مواد غذایـی در رژیم غذایی، عصب چشایی خود را تحریک کنید. اگر تمایل به خوردن وعده های غذایی ملایم دارید، توانایی چشایی شما ممکن است بدتر شود. از گیاهان و ادویه هایی که معمولاً استفاده نمی کنید استفاده کنید. سبزیجات خود را به جای آب پز، بخارپز کنید. غذاهایی با بافت و رنگ های مختلف انتخاب کنید تا هر وعده غذایی ضیافتی از طعم های تازه برای زبان شما باشد. حواس پنجگانه و تمرکز حواس. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

قبل از اینکه غذای خود را بچشید آن را بو کنید

حواس بویایی و چشایی شما به یکدیگر متصل هستند. وقتی یکی تقویت می شود، دیگری نیز تقـویت می شود. اگر قبل از شروع غذا خوردن آن را استنشاق کنید، از طعم غذایتان بیشتر لذت خواهید برد.

از محصولات تنباکو استفاده نکنید

محصولات تنباکو همان طور که بر حس بویایی شما تأثیر می گذارند، بر حس چشایی شما نیز تأثیرگذارند. کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو برای توانایی چشایی شما مضر است – هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. اگر می خواهید ذائقه خود را بازیابی کنید، سیگار و جویدن را ترک کنید.

حس لامسه - Touchپـرورش حـس بساوایی (لامسه)

توان حس لامسه شما به حدی است که افتادن بال مگسی را که در فاصله یک سانتی متری گونه شماست، حس کنید. اما شما آن قدر در زندگی روزمره خود نسبت به محرکهایی که با پوست تنتان تماس پیدا می کنند، بی توجه و بی اعتنایید که حس بساوایی شما خیلی تنبل و ضعیف شده است. همین الآن لباسی را که بر تن دارید حس کنید.

حس کنید که با چه قسمتهایی از تن شما بیشتر تماس دارد. نرمی و زبری لباس را در هر نقطه ای حس کنید. کفشی که به پا دارید، عینکی را که احیاناً به چشم دارید، ساعتی را که به دست دارید و . . تقویت حواس و دید محیطی.

همین طور اگر در فضای بیرون هستید، نسیمی که تن شما را نوازش می کند حس کنید. اگر چه این توانایی مثبت حس لامسه است که بعد از مدتی وجود عینک را روی صورت حس نمی کند، شما در طول روز برای پرورش حس بساوایی و جلوگیری از تضعیف آن، به طور آگاهانه و فعال آن را به خاطر بیاورید و حس کنید.

روش ها و تمرین هایی برای تقویت و پـرورش حس لامسه (بساوایی)
به آنچه که لمس می کنید نگاه کنید

ببینید چه چیزی را لمس می کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که حس لامسه و بینایی با هم مرتبط هستند، بنابر این نگاه کردن به جسمی که لمس می‌کنید، توانایی شما را برای احساس آن افزایش می‌دهد. وقتی چیزی جالب را لمس می کنید، به ظاهر آن نیز توجه کنید.

نوازش و دست کشیدن به سطح درخت. حس لامسه یا بساوایی. دید محیطی

به احساس چیزها بیشتر توجه کنید

حس لامسه ما ممکن است حسی باشد که بیشتر از همه آن را بدیهی می دانیم. توجه عمدی به احساس چیزها می تواند مغز شما را بیدار کند تا حس لامسه شما تحریک شود. شروع به آگاهی بیشتر از آنچه پوست شما لمس می کند. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

هنگام خرید لباس، دست خود را روی پارچه های مختلف بکشید. تفاوت بین پنبه و پلی استر، ابریشم و ساتن را شناسایی کنید. انتخاب های عمدی بر اساس اینکه کدام یک احساس بهتری دارند انجام دهید.

در طول روز به لمس بافت های مختلف توجه کنید. اجازه دهید انگشتانتان درختی را لمس کنند و یک گل ظریف را بچینید. دستان خود را بین موهای خود بکشید. کاشی های سرد را زیر انگشتان پا احساس کنید.

مراقب و متوجه چیزهایی باشید که احساس پوست شما را تغییر می دهد، مانند نسیم خنک یا گرمای خورشید.

پوست خود را لایه برداری کنید

پـوست خود را لایه برداری کنید. پوسـت نرم حساس تر از پوست خشن است. اگر روی دست ها و پاهای خود پینه دارید، حسی را که می توانید درک کنید محدود است. از سنگ پا یا ابزار لایه بردار دیگر برای حذف لبه های زبر پوست استفاده کنید. سپس با لوسیون یا روغن مرطوب کنید تا پوست خود را نرم و حساس نگه دارید.

از بدن خود بیشتر آگاه شوید

رقصیدن، دویدن، انجام یوگا، ماساژ و درمان‌های طب سوزنی می‌تواند به شما کمک کند تا با بدن خود هماهنگ شوید و به حساس تر شدن حس بساوایی شما کمک می کنند. داشتن تماس فیزیکی با شخص دیگری نیز به شما کمک می کند تا از نظر جسمی بیدارتر شوید.

حس بینایی - Sight - حواس پنجگانه - ورزش چشم و دید محیطیپرورش حس بینایی

پرورش حس بینایی تا حدی با پرورش حواس دیگر متفاوت است. ما برای پرورش حواس دیگر به آستانه ها نزدیک می شویم و سعی می کنیم با انرژی کمتری محرکها را حس کنیم اما برای پرورش حس بینایی مطلقاً چنین کاری نمی کنیم. مثلاً نور تلویزیون یا نور اتاق مطالعه را کم نمی کنیم تا بخواهیم به زحمت ببینیم، چرا که این کار برای سلولهای بینایی آزار دهنده است.

برای تقویت حس بینایی، ما به مشاهده دقیق اجزایی می پردازیم که در وضعیتهای معمولی به آنها توجهی نداریم. مثلاً دست خود را در نور کافی ببینید. خطوط، برآمدگیها، چروکها، فرم قرار گرفتن ناخن، شکل ناخنها و حد فاصل بین انگشت و ناخن را با دقت نگاه کنید. پنجره را باز کنید و اولین تصویری را که از منظره بیرون به چشمتان می آید، این بار با دقت بسیار بیشتری ببینید.

شاید شما بارها این تصویر را دیده باشید اما هیچگاه، این طور در جزییات تصویر دقیق نبوده اید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

ورزش و تمرین های تقویت چشم ها
پلک زدن را به آرامی و سریع تمرین کنید تا به کاهش فشار چشم کمک کنید

برای کمک به کاهش فشار چشم، پلک زدن را به آرامی و سریع تمرین کنید. پلک زدن به چشمان شما استراحت مختصری می دهد و آنها را مرطوب می کند تا خشک نشوند. ۲ دقیقه وقت بگذارید و هر ۳۰ ثانیه یک بار پلک بزنید.

مطمئن شوید که قبل از باز کردن، چشمانتان کاملاً بسته هستند. پس از پلک زدن آهسته، ۲ دقیقه دیگر را هر ۴ ثانیه یکبار پلک بزنید. این روند را چندین بار در طول روز تکرار کنید.

هنگام پلک زدن، مطمئن شوید که چشمان شما کاملا بسته می شوند. در غیر این صورت ممکن است همچنان تحت فشار باشند.

یک الگوی شکل ۸ را با چشمان خود ترسیم کنید تا ماهیچه های چشم خود را تقویت کنید

برای تقویت عضلات چشم، الگوی شکل ۸ را با چشمان خود ترسیم کنید. وانمود کنید که شکل افقی ۸ در حدود ۶ تا ۱۰ فوت (۷۲ تا ۱۲۰ اینچ) جلوی شما وجود دارد. در حالی که سر خود را ثابت نگه داشته اید، الگوی شکل ۸ را فقط با استفاده از چشمان خود دنبال کنید. قبل از تغییر مسیر در جهت مخالف، الگو را در یک جهت حدود ۲ دقیقه ادامه دهید. تمرین را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا انعطاف‌پذیری چشم‌هایتان بهبود یابد.

ورزش چشم و تمرینات یوگای چشم - تمرینات افزایش دید محیطی و حواس پنجگانه

اگر نمی توانید به راحتی الگوی شکل ۸ بسازید، به جای آن سعی کنید چشمان خود را بچرخانید. چشمان خود را باز نگه دارید و آنها را در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید. پس از ۱ الی ۲  دقیقه، به مدت ۲ دقیقه به چرخاندن چشم ها در خلاف جهت عقربه های ساعت ادامه دهید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

تمرکز را از انگشت شصت خود به چیزی دورتر تغییر دهید

برای بهبود دید، تمرکز را از انگشت شصت خود به چیزی دورتر تغییر دهید. بازوی خود را مستقیم در مقابل خود نگه دارید و شصت خود را به سمت بالا بیاورید و نگه دارید. قبل از تغییر تمرکز به چیزی که در فاصله ۴ تا ۶  متری قرار دارد، حدود ۵ ثانیه روی انگشت شصت خود تمرکز کنید. تغییر فوکوس را هر ۵ ثانیه به مدت ۲ دقیقه ادامه دهید تا دید نزدیک خود را بهبود ببخشید. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

بیرون یا جلوی پنجره تمرین کنید تا بتوانید به راحتی به بیرون نگاه کنید و چیزی را برای تمرکز روی آن انتخاب کنید که دور است.

هنگامی که روی جسم دور تمرکز می کنید، انگشت شصت خود را جلوی خود نگه دارید تا تمرکز مجدد روی آن آسان تر باشد. وقتی روی انگشت شصت خود تمرکز نمی کنید، دید شما نسبت به جسم دور تار به نظر می رسد. حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

برای تمرین تمرکز انگشت شصت خود را از خود دور و نزدیک کنید

بازوی خود را مستقیماً در مقابل خود قرار دهید و شصت خود را به سمت بالا و مقابلتان نگه دارید. بازوی خود را به صورت خود نزدیک کنید و روی آن تمرکز کنید تا تار نشود. انگشت شصت را عقب و جلو کنید و آنرا در فاصله ۷ تا ۱۴ سانتی متری از صورتتان عقب و جلو کنید. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

دوباره به آرامی بازوی خود را دراز کنید تا انگشت شصت به حالت اولیه بازگردد. این روند را حداقل ۱۰ دقیقه تکرار کنید تا به شما کمک کند تمرکز بهتری داشته باشید.

نکته: نقطه ای از انگشت شصت خود را برای تمرکز روی آن انتخاب کنید تا کار را آسان تر شود. به عنوان مثال، ممکن است روی ناخن انگشت یا کک و مکی که دارید تمرکز کنید.

کف دست خود را به مدت ۵ ثانیه روی چشمان خود نگه دارید

کف دست های خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه به هم بمالید تا گرم شوند و سپس در حالی که بسته هستند به آرامی روی چشم های خود قرار دهید. چشمانتان را با کف دست هایتان به مدت ۱ دقیقه بپوشانید. نفس عمیق بکشید. سعی کنید ۲ تا ۳ بار در روز این عمل را تکرار کنید تا به تسکین چشم‌هایتان کمک کند.

به چشمان خود فشار وارد نکنید زیرا ممکن است به آنها آسیب برسانید. حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

روش هایی برای تقویت حس بینایی و افزایش دید محیطی
غذایی بخورید که چشمان شما را سالم تر می کند

غذاهای غنی از ویتامین های   A، C  و E برای سلامتی چشم ها و تقویت بینایی حیاتی هستند. خوردن مقدار زیادی غذای غنی از این سه ویتامین اولین قدم عالی برای تقویت توانایی دید شماست. همچنین باید سعی کنید غذاهای غنی از بتاکاروتن، لوتئین و زآگزانتین بخورید. زیرا این آنتی اکسیدان ها از چشم ها در برابر آسیب های تشعشعات خورشیدی محافظت می کنند. حواس پنجگانه و تمرکز حواس.

سبزیجات با برگ تیره، کدو تنبل، سیب زمینی، هویج و فلفل بخورید. زغال اخته، انگور، سیر، پیاز و موسیر نیز حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که از چشم شما محافظت می کنند. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

مطمئن شوید که فضای محل کارتان دارای نور کافی است

مطمئن شوید که نور کافی در محیط کار خود دارید. اینکه مجبور باشید به دلیل نور ناکافی محیط، برای دیدن به چشمان خود فشار بیاورید می تواند به مرور زمان به بینایی شما آسیب برساند. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چشمان خـود، روی نورپردازی مناسب در محیط های کاری و اداری خود دقت کنید.

در تمام طول روز به کامپیوتر خیره نشوید

بسیار مهم است که بلند شوید و به بیرون نگاه کنید، تا چشمانتان از خیره شدن از نزدیک به چراغ های چشمک زن کامپیوترتان خسته نشوند. هر ساعت یا بیشتر، برخیزید و از پنجره به بیرون نگاه کنید. در صورت امکان به یک شیء در چندین متر دورتر خیره شوید. به نگاه کردن ادامه دهید تا چشمانتان با منظره سازگار شوند.

مطمئن شوید که چشمانتان مرطوب است

داشتن چشم های خشک می تواند باعث شود دید شما تار شود. هر روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. اگر در تولید اشک مشکل دارید، از قطره های اشک مصنوعی به عنوان جایگزین استفاده کنید. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

تمرینات چشم را انجام دهید

ورزش های چشم (یوگای چشم) انجام دهید. شما می توانید با انجام چند تمرین ساده به صورت روزانه بینایی خود را تقویت کنید. آنها را زمانی انجام دهید که چشمان شما کمی احساس خستگی می کند و نیاز به استراحت دارید. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

چشمان خود را به اطراف بچرخانید. به بالا نگاه کنید، سپس به یک طرف، سپس به پایین و سپس به طرف دیگر نگاه کنید. این تمرین را ده بار تکرار کنید.

روی یک شی تمرکز کنید. آن را نزدیک صورت خود نگه دارید. سپس آن را به آرامی به سمت عقب حرکت دهید و چشمان خود را روی آن، متمرکز نگه دارید. با حفظ تمرکز، دوباره آن را به صورت خود نزدیک کنید. این تـمرین را نـیز ۱۰ بار تکـرار کنیـد. تقویت حواس.

تمرینات و ورزش چشم ها - تقویت حس بینایی

دید محیطی خود را آزمایش کنید. رو به دیوار بایستید و مستقیم به جلو خیره شوید. سعی کنید با استفاده از دید محیطی خود آنچه را که در دو طرف شما قرار دارد شناسایی کنید. به دیوار نزدیک تر شوید و از دید محیطی خود برای دیدن از یک طرف به سمت دیگر استفاده کنید. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

ادامه دهید تا نماهای جانبی شما مسدود شود. این کار را هر چند روز یک بار تکرار کنید. کم کم توانایی بیشتری برای دیدن آنچه در دید محیطی وجود دارد به دست خواهید آورد. تقویت حواس. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

ارتباط تمرکز شغلی و حرفه ای با حواس پنجگانه

هر کسی بر حسب این که چه شغلی دارد و از کدام حس خود بیشتر و بهتر استفاده می کند، در یک حس به خصوص، توانایی دقت و تمرکز حواسی فوق العاده می یابد. کارآگاه ها و پلیس های دایره جنایی که برای بررسی صحنه قتل، دزدی و جنایت، مجبورند بر جزییات تصاویر خیلی دقیق باشند، در این زمینه توانایی بیشتری نسبت به افراد معمولی پیدا می کنند. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

جزییاتی که از آنها به عنوان “سر نخ” یاد می شود، در دید کلی همه افراد قرار می گیرد؛ اما تنها آنها هستند که به این جزییات توجه می کنند و کارآگاهی حرفه ای تلقی می شوند.

پارچه فروشها و بزازها، همه شغلشان حس لامسه است. به همین خاطر حس بساوایی در آنها خیلی قوی است و آنها می توانند به راحتی با چشم بسته و فقط با لمس گذرا، جنس و نوع پارچه را حدس بزنند. ورزش چشم و یوگای چشم . افزایش دید محیطی.

عطر فروشهای حرفه ای هم به خاطر تمرین دادن حس بویایی در شغل خود، خیلی راحت می توانند نوع عطرها را با بوییدن از همدیگر تشخیص دهند و حتی با حضور در یک مهمانی و حتی بدون نزدیک شدن بیش از حد به افراد بگویند هر کس از چه عطر یا ادوکلنی استفاده کرده است. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

شاید تصور کنید الآن می خواهیم در مورد پرورش حس شنوایی، مثالی از نوازندگان و موسیقیدان ها بزنیم. ابداً چنین نیست. موسیقیدان ها حس شنوایی خوبی ندارند به خاطر این که همیشه در سر و صدای زیاد و انرژیهای تحریک کننده فراوان به سر می برند. بتهوون مثال زنده این موضوع است که به هنگام نواختن سمفونی نهم خود کاملاً ناشنوا بود.

اما کسانی که به عیب یابی دستگاههای الکترونی (از طریق تشخیص تغییر صداهای ملایم) مشغول هستند و یا کسانی که در منزلشان خیلی آرام و ملایم با هم صحبت می کنند، نسبت به افراد معمولی تمرکز شنوایی بیشتری دارند. آشپزهای حرفه ای هم در حس چشایی سر آمدند. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس.

آنها می توانند.با چشیدن کمی از غذا، تفاوت نوع چاشنیهای به کار رفته.در هر غذا و.حتی مقدار آنها را حدس بزنند. در محیط خانه شما،.مادر، خواهر و یا.همسر شما از این توانایی بیشتر برخوردار هستند. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

مغز، تمرکز حواس و حواس پنجگانه - ورزش چشم و افزایش دید محیطی

تمرکز و حواس پنج گانه

البته پرورش تمام این حواس به.پرورش دقت و تمرکز شما می انجامد. اما آنچه بیش از همه به آن نیاز دارید.و در کتابهای مربوط به تمرکز بیشتر توصیه می شود،.تمرکز دیداری و شنیداری است. که خیره شدن به نقطه سیاه،.شعله شمع و.یا دوایر متحد المرکز برای پرورش تمرکز دیداری شما و.تمرکز بر صدای نفس کشیدن، عمدتاً برای تمرکز شنیداری.شما توصیه می شود. تقویت حواس پنجگانه و تمرکز حواس با یوگای چشم و دید محیطی.

اگر شما قصد دارید در فعالیت های علوم غریبه و متافیزیک و برای تمرکز حواس در مطالعه به تقویت و پرورش حواس بپردازید، بیشتر بر تمرینهای تمرکز دیداری و شنیداری تکیه کنید و تمرینات آن را انجام دهید.

نکته دیگری که مهم است، این است که تمرینات پرورش حواس پنج گانه را باید در طول روز، بخشی از زندگی خود کنید و به منظره ها، تصویرها، صداها، مزه ها، بوها و تماسهای خود بیشتر توجه کنید. ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

در لابلای فعالیتهای روزانه که در حین تمرکز به سر می برید و غالباً فعالیتی را بدون تمرکز ویژه انجام می دهید، گهگاه روی جزییات آن وضعیت، متمرکز شوید.

ورزش چشم و یوگای چشم. افزایش دید محیطی.

 

بیشتر بخوانید:
مدیتیشن بی ذهنی - مراقبه و مدی تیشن 3 مرحله ای
منبع psychcentral وبلاگ فراروان وبلاگ ققنوس (زایش دوباره)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

« Translate - ترجمه »
֍ هدیه حکمت کهن - برای دریافت هدیه خود کلیک کنید.دریافت هدیه