حکمت کهن
علوم باطنی ، فراروانشناسی

تکنیک ها و روش هایی برای تبدیل یک روز بد به یک روز خوب

روز بد به خوب - تاثیر غالب - مدیتیشن و مراقبه - اندیشیدن به نعمت ها - پذیرش چالش

همه ما روزهایی را داشته‌ایم که سراسر استرس و خستگی بوده است. اما چرا؟ چرا یک صبح بد باید کاری کند که کل روزمان بد باشد؟ یک روز بد قرار نیست تا آخر بد بماند! از دنده چپ بیدار شدید؟ به نظرتان امروز یکی از آن روزهای وحشتناک است؟ این روزها برای همه ما گاهی پیش می‌آید. و معمولاً روزی که بد شروع می‌شود ، هرچه پیش می‌رود بدتر هم می‌شود. و آخر به یک روز … این مسئله دلایل مختلفی دارد. بعضی‌ اوقات یک “تاثیر غالب” با اتفاقات بد وجود دارد که باعث می‌شود یک اتفاق بد به اتفاق بد دیگری منتهی می‌شود. …

2 345

رویکرد ذهن و تبدیل روز بد به روز خوب. چالشتکنیک ها و روش هایی برای تبدیل یک روز بد به یک روز خوب

تاثیر غالب

پیشنهاد چند ایده عملی و کاربردی

وقفه مدیتیشنی
از تهدید به چالش

 

همه ما روزهایی را داشته‌ایم که سراسر استرس و خستگی بوده است. از بحث و جدل با فرزند نوجوانمان طی صرف صبحانه گرفته تا از دست دادن قطار یا اتوبوس یا حتی اتفاقات ساده‌ای مثل ریختن چای می‌تواند باعث شود که آرزو کنیم ای کاش اکنون در تخت خود آرمیده بودیم. اگر روزتان با تجربه‌های تلخی شروع شده است چگونه می‌توانید حالات روحی خود را تغییر دهید؟ چگونه می‌توانید رنجش را به‌گونه‌ای متوقف کنید که از کاهش بهره‌وری‌تان جلوگیری کند؟ چرا یک صبح بد باید کاری کند که کل روزمان بد باشد؟ تکنیک ها و روش های دفع استرس و حفظ آرامش و شادی روح با تبدیل تهدید به چالش و تغییر نگرش ذهنی. شادی و آرامش.

یک روز بد قرار نیست تا آخر بد بماند

از دنده چپ بیدار شدید؟ به نظرتان امروز یکی از آن روزهای وحشتناک است؟ این روزها برای همه ما گاهی پیش می‌آید. و معمولاً روزی که بد شروع می‌شود ، هرچه پیش می‌رود بدتر هم می‌شود. و آخر به یک روز واقعاً وحشتناک تبدیل می‌شود. این یک تجربه کاملاً آشنا است. همه ما روزهایی را داشته‌ایم که سراسر استرس و خستگی بوده است. اما چرا؟ چرا یک صبح بد باید کاری کند که کل روزمان بد باشد؟ تبدیل تهدید به چالش.

این مسئله دلایل مختلفی دارد. بعضی‌ اوقات یک “تاثیر غالب” با اتفاقات بد وجود دارد که باعث می‌شود یک اتفاق بد به اتفاق بد دیگری منتهی می‌شود. مثلاً صبح خواب می ‌مانید به همین دلیل وقتی پشت فرمان توی ترافیک نشسته ‌اید کلی استرس دارید و همین باعث می‌شود دیر سر کار برسید. بخاطر دیر رسیدن رئیس با شما دعوا می‌کند و به همین دلیل کار بیشتری سرتان می‌ریزد و همین‌طور تا آخر … تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس.

همچنین چند اتفاق بد در اول صبح ، رویکرد ذهن ما را منفی می‌کند. باعث می‌شود استرس بیشتری برای خودمان ایجاد کنیم. ممکن است با دیگران بدرفتاری کنیم و باعث شویم آنها هم کمی با ما غیر محترمانه رفتار کنند و کمتر درکمان کنند. ممکن است اتفاقات بد بیشتر نظرمان را بگیرد و کمتر متوجه اتفاقات خوب و مثبت شویم. ممکن است فرصت‌ تجربه‌ های خوب را از دست بدهیم. چون ذهنمان را درگیر فکر کردن به اتفاقاتی که صبح افتاده کرده‌ایم. تبدیل تهدید به چالش.

روند روز بد به روز خوب. مهار استرس و حفظ آرامش روح و روان
روند تغییر یک روز بد به یک روز خوب

تغییر یک روز بد به یک روز خوب امکان‌پذیر است. شان آکور به‌عنوان نویسنده “مزیت خوشبختی” می‌گوید: «خوشحال بودن یک انتخاب است». حتی زمانی که یک موضوع که ذاتا منفی است اتفاق می‌افتد (مثلا یکی از بهترین کارمندانتان استعفا می‌دهد یا به یک جلسه مهم با مدیرعامل شرکت دیر می‌رسید) مهم این است که بر موضوعات مثبت که در حال وقوع است متمرکز شوید. آکور می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی مثبت هستید تا ۳۱درصد بهره‌ وری بالاتری دارید. ۴۰درصد بیشتر احتمال دریافت ارتقای شغلی دارید. ۲۳درصد اثرات جانبی مربوط به سلامتی که ناشی از استرس است کمتر به سراغتان خواهد آمد. و میزان خلاقیت شما سه برابر خواهد شد.» به همین منوال ، نارضایتی و ناخشنودی نیز مسری است. تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس. تبدیل تهدید به چالش.

آنی مک کی به‌عنوان موسس سازمان راهبری تلئوس و یکی از نویسندگان مجموعه “رهبری اولیه” می‌گوید: «احساسات منفی شما همانند شعله‌های آتش منتشر می‌شوند. این مساله ارزش آن را دارد که حالات روحی خود را تغییر دهید نه فقط برای آنکه روز خود را خوشایندتر و کارآمدتر کنید بلکه به این خاطر که احساس خوشحالی و خلق و خوی خوب خود را به دیگران نیز منتقل کنید.» پس اگر در این سیکل معیوب گرفتار شدید چه اقداماتی باید انجام دهید؟ در اینجا چند ایده را با شما در میان می‌گذاریم برای اینکه اجازه ندهیم روزی که بد شروع شده ، بد تمام شود. تبدیل تهدید به چالش.

مشکل اصلی را ریشه ‌یابی کنید

هرچه زودتر به احساسات منفی خود پی ببرید ، راحت‌تر می‌توانید برای از بین بردن آن اقدام کنید. مک کی می‌گوید: «هریک از ما باید سیگنال‌ های اولیه هشدار داشته باشیم که به ما بگوید انعطاف‌ پذیری ‌مان در حال کاهش است.» تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس. تبدیل تهدید به چالش.

پیشنهاد او این است که همواره به خود تنفس کوتاهی بدهیم تا وضعیت احساسی خود را چک کنیم. او می‌گوید: «شاید برخوردتان با افراد تند است ، یا به اندازه کافی لبخند نمی‌زنید. یا ممکن است سردرد داشته باشید.» همچنین مهم است که ریشه مساله را پیدا کنید و بدانید چه اتفاقی در حال وقوع است. به عقیده مک کی بهتر است به جای آنکه مساله را ساده کرده و بگویید “امروز حالم افتضاح است” به خود بگویید “امروز ناراحتم چون در یک پروژه مهم عقب هستم و رفت و آمد امروز بسیار زیاد بود”. اینکه یک دلیل محکم برای عدم رضایت خود داشته باشید باعث می‌شود موضوعی داشته باشید که روی آن کار کنید. شادی و آرامش.

با یک دوست خوب حرف بزنید

اینجا ، تاکید روی “خوب” بودن است. تقاضای حمایت از کسی که مهارت شنیدن حرف‌ هایتان را ندارد یا واقعاً و از ته دل رغبتی برای حمایت کردن از شما ندارد باعث می‌شود احساس بدتری پیدا کنید. بهترین کاری ‌که برای ایجاد حس تعادل می‌توانید انجام دهید این است که کسی را پیدا کنید که به حرف‌ ها و احساساتتان گوش دهد. با شما همدردی کند و بعد کمکتان کند به نکات مثبت قضیه نگاه کنید و رویکردی تازه برایتان ترسیم کند.

بعضی ‌اوقات حتی شنیدن حرف‌ هایتان و همدردی کردن باعث می‌شود خودتان بتوانید از آن حالت بیرون بیایید. شادی و آرامش.

یک وقفه مدیتیشنی ایجاد کنید

مدیتیشن ابزار بسیار خوبی برای کمک به تغییر رویکرد ذهن است. حتی یک مدیتیشن ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای هم می‌تواند شما را از استرستان جدا کرده و کمکتان کند با یک دیدگاه تازه روز را دنبال کنید.

به نعمت‌هایی که خداوند بخشیده فکر کنید

قدردانی و شکرگذاری فواید عالی برای کنترل استرس و سلامت شما دارد. وقتی به این فکر می‌کنید که چقدر نکات خوب و مثبتی در زندگیتان است فکر کردن به بدی‌ ها و نقاط منفی خیلی سخت می‌شود. این یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تمرکز بر مثبت‌اندیشی است که به آنچه باید برای آن شکرگزار باشید فکر کنید. حال دلیل آن می‌تواند شغلتان باشد ، یا فرزندانتان. شادی و آرامش. خوشحالی.

تحقیقات علم عصب‌شناسی نشان می‌دهند تقریبا غیرممکن است که بتوان همزمان هم در حالت افسردگی بود و هم شکرگزار بود. مک کی نیز تایید می‌کند که قدردانی یک پادزهر قوی برای مقابله با استرس در همان لحظه عدم کنترل است. پس به محض اینکه احساس منفی به شما دست داد ، حالت روحی خود را با این پرسش از خود تغییر دهید، «سه چیز خوبی که هم‌اکنون در حال اتفاق افتادن است چه هستند؟» می‌توانید آن را با صدای بلند بگویید یا یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که چشم‌اندازی از یک روز بد داشته باشید. بله ، ممکن است در راه تصادف کرده باشید یا قرار یک جلسه را از دست داده باشید ، اما در عین حال موضوعاتی دیگر نیز در زندگی شما وجود دارند که شاید روند خوبی را طی می‌کند و از اهمیت بالاتری برخوردار است.

پس یک دقیقه وقت خود را صرف شکرگزاری کنید. ۱۰ نعمت یا استعدادی که بخاطر آن قدردان و شکرگذار خداوند هستید را بشمارید و ببینید چطور رویکردتان عوض می‌شود و روزتان را زیباتر می‌بینید.

֍ مطلب پیشنهادی برای مطالعه:

معجزه بخشش و التیام قلب های شکسته

بیشتر بخوانید:
رازهای زندگی برای آرامش ، نشاط و شادی
تغییر نگرش ذهن. رویکرد ذهن. تکنیک ها دفع استرس. شادی و آرامش.
دست به کار شوید

یک روش دیگر برای توقف احساسات منفی این است که “یک عمل مشخص واقعی” انجام دهید. ارسال ایمیلی را که مصمم به انجام آن هستید تمام کنید. یا تماس تلفنی که باعث دلهره‌تان می‌شود را انجام دهید. تبدیل تهدید به چالش.

حتی می‌توانید یک وعده غذای سالم‌تر بخورید. مثلا صرف یک میوه سالم زمانی که احساسات منفی در حال شکل‌گیری هستند می‌تواند برای همه روز حالت روحی شما را تغییر دهد. آکور می‌گوید: در این صورت “مغز شما پیروزی را ثبت می‌کند.” تاثیر این کار حتی زمانی بیشتر می‌شود که عملی که انجام می‌دهید به شخص دیگری خیر برساند. شاید در انبوه ایمیل‌های خود غرق شده باشید اما ارسال ایمیل به کسی برای ابراز تشکر و قدردانی نه تنها وقت تلف کردن نیست بلکه به زمان شما می‌افزاید.

تغییر در روزمرگی

اگر احساس تیره ‌روزی می‌کنید ، تمام روز روی میز خود خم نشوید و غصه نخورید. تغییر چشم ‌‌انداز اغلب کمک می‌کند سیگنالی به مغز مخابره شود که نشان می‌دهد لازم نیست حالت روحی فعلی حفظ شود. مک‌کی پیشنهاد می‌کند: “با اتومبیل خود دوری بزنید. یا پیاده‌روی کنید. یا فقط به طبقه دیگری بروید. مهم این است که خود را در مکان فیزیکی دیگری قرار دهید.” تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس. تبدیل تهدید به چالش.

وقتی این کار را کردید ، چند نفس عمیق بکشید. این کار از لحاظ روانی بسیار کمک‌ کننده است. همچنین می‌توانید کاری را که از آن لذت می‌برید انجام دهید. مثل گوش دادن به موسیقی یا دنبال کردن اخبار. فقط مراقب محتوای اخباری که انتخاب می‌کنید باشید. تحقیقات اخیر توسط آکور نشان می‌دهد که فقط چند دقیقه دنبال کردن اخبار منفی می‌تواند باعث شود که یک روز بد ، پیش رو داشته باشیم. تغییر نگرش ذهنی و ایجاد آرامش روح و روان.

آکور می‌گوید: “سعی کنید منابع خبری را انتخاب کنید که بر راه‌ حل‌ ها متمرکز است. اگر می‌خواهید یک خبر منفی را بخوانید ، همراه با آن دو خبر مثبت هم بخوانید. مثلا درباره یافته‌ های نوین پزشکی یا افرادی که به دیگران کمک می‌کنند.” تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس.

توقعات واقع‌گرایانه داشته باشید

توقعات و انتظارات می‌توانند اثر بسیار زیادی بر حالات روحی داشته باشند. مثلا اگر من انتظار داشته باشم پروازم کنسل شود اما همین پرواز تنها با سه ساعت تاخیر انجام شود من خوشحال خواهم بود. اما اگر انتظار داشته باشم پرواز به موقع باشد و بعد تاخیر داشته باشد، در این صورت ناراحت خواهم بود. بسیاری از روزهای بد زمانی شروع می‌شوند که شما انتظارات غیر واقعی نسبت به آنچه می‌توانید انجام دهید داشته باشید.

اگر حالت روحی ‌تان به این دلیل خراب شده است که زمان از ظهر گذشته و از کارهایتان عقب مانده‌اید ، مایوس نشوید. می‌توانید شرح کار آن روز خود را بنویسید. کارهایی را که انجام شده‌اند مشخص کنید. دو یا سه کار را که قبلا انجام داده‌اید یادداشت کنید. بیدار شدید ، با فرزند خود صبحانه را صرف کردید ، به محل کار خود آمدید. و حتی یک چک لیست نوشتید. در این صورت شروع کار شما با پیشرفت ۲۵ درصد همراه است و بعد برای زمان باقی مانده روز یک لیست از “اهداف کوتاه‌ مدت و دست‌ یافتنی” تهیه کنید. از روزهای بد خود یاد بگیرید تا از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید. تبدیل تهدید به چالش.

ورزش کنید

خیلی وقت‌ها کمی ورزش کردن همه چیز را تغییر می‌دهد. تولید اندورفین استرس شما را از بین برده و انرژی منفی را از روزتان بیرون می‌کشد. حتی اگر آن ورزش برای چند دقیقه باشد. از این گذشته ، تناسب‌ اندام هم چیز خیلی خوبی است.

شکلات بخورید

شاید این کمی با نکته قبلی در تضاد باشد. اما یک تکه کوچک شکلات با یک فنجان چای سبز و یک وقفه کوتاه باعث می‌شود استرستان را بیرون بریزید. روحیه‌تان عوض شود. البته ممکن است این نکته برای همه موثر نباشد.

تفاوت روز خوب و بد با نگرش ذهنی و دفع استرس. تبدیل تهدید به چالش. شادی
چالش را بپذیرید!

یک دیدگاهی که می‌توانید تغییر شگرفی در تجربه شما از استرس ایجاد کند این است که موقعیت موجود را نه به شکل یک “تهدید” بلکه به شکل یک “چالش” ببینید. یک تغییر کوچک در طرز نگاهتان به موقعیت کمکتان می‌کند در نقاط منفی اسیر نشوید و خیلی زود از آن بگذرید. تبدیل تهدید به چالش.

ممکن است یک روز درد دل کردن با یک دوست خوب روز بدتان را تغییر دهد و روز دیگر راهکارهای دیگر به دردتان بخورد. تنها کاری که می‌کنید باید این باشد که سعی کنید به هر طریقی انرژی منفی را از خودتان و روزی که پیش رو دارید دور کنید. تکنیک ها دفع استرس و تغییر نگرش ذهنی برای شادی و آرامش و دفع استرس.

زمانی که یک روز بد را تجربه می‌کنید.مهم است.که قبل از پشت سر گذاشتن آن به موضوع فکر کنید. با یادداشت‌ برداری از اتفاقات بد (و بعد اتفاقات خوب) می‌توانید یاد بگیرید.که انگیزه و علت آن چه بوده است. و به تبع آن می‌توانید از این علت‌ها در تجربه‌های آینده خود دوری کنید.و اگر مجددا در چنین موقعیتی قرار بگیرید.می‌دانید چگونه رفتار کنید. تغییر نگرش ذهنی و ایجاد آرامش روح و روان.

اگر از نکاتی که در بالا ذکر شد استفاده کردید ، یادداشت کنید که کدام موضوعات با وضعیت شما منطبق بوده‌اند و کدام نبوده‌اند. در عین حال لازم است که نسبت به این که در آینده چگونه موضوعات پیرامون خود را تغییر دهید نگاه موشکافانه ‌تری داشته باشید. و اگر تعداد روزهای بد شما رو به افزایش است ، قطعا باید دقت بیشتری اعمال کنید. آیا مساله بزرگ‌تری در میان است که باید به آن بپردازید؟ آیا اقدامات وسیع‌تری باید صورت پذیرد؟

درباره اثر حجم کاری زیاد و ساعات کاری بیشتر تحقیقاتی انجام شده است. و نتایج نشان داده وقتی افراد بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار می‌کنند.، سطح تعهد و خوشحالی آنها روند به شدت نزولی به خود می‌گیرد. خودتان فکر کنید که آیا لازم است.دوباره به روش کار کردن خود یا ایجاد تعادل بین کار و خانواده فکر کنید.

شادی و آرامش با تبدیل تهدید به چالش
به خاطر داشته باشید که: تکنیک ها و روش ها
 • به سه موضوعی که برای آن شکرگزار هستید فکر کنید.
 • آنچه را قبلا انجام داده‌اید مد نظر قرار دهید ، حتی اگر موضوعات کوچکی باشند.
 • فکر کنید چه علت‌هایی باعث می‌شود یک روز بد را تجربه کنید. و از چه تاکتیک ‌هایی می‌توانید برای تغییر آنها استفاده کنید.
 • فکر نکنید که قربانی برنامه ‌هایتان هستید. خودتان انتخاب کنید که مثبت یا منفی باشید.
 • روی میز خود خم نشوید. چشم‌انداز خود را تغییر دهید. و چند نفس عمیق بکشید.
 • انتظارات غیر واقع‌ گرایانه برای روز خود ایجاد نکنید. شادی و آرامش.
ممکن است یک روز درد دل کردن با یک دوست خوب روز بدتان را تغییر دهد و روز دیگر راهکارهای دیگر به دردتان بخورد. تنها کاری که می‌کنید باید این باشد که سعی کنید به هر طریقی انرژی منفی را از خودتان و روزی که پیش رو دارید دور کنید.

 

کانال آپارات حکمت کهن

 

منبع وبلاگ حکمت کهن - هرمس کانال آپارات حکمت کهن وبلاگ حکمت کهن - میکائیل
2 دیدگاه
 1. طاهره شمس می گوید

  واقعا عالیه
  مرسی
  موفق باشید

 2. بنیامین می گوید

  نوروزتان پیروز
  مقاله جالب و مفیدی هستش.
  ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

« Translate - ترجمه »
֍ هدیه حکمت کهن - برای دریافت هدیه خود کلیک کنید.دریافت هدیه